Sonbaharda Yapılacak Araç Bakım İpuçları

Yaz bitti ve şimdi yaklaşan soğuk hava için

Yaz bitti ve şimdi yaklaşan soğuk hava için aracınızın bakımına başlama zamanı. Sıcaklıklar düştükçe arabanızın ağır vasıta kurtarıcı performansı da düşer. Arabanız çalışmakta zorlanabilir, motorun ısınması daha uzun sürebilir veya düşük lastik basıncı ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bu nedenle, uzun bir yolculuğa çıkmadan önce arabanızın sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Kış aylarında aracınızın sağlığını korumaya yardımcı olmak için izleyebileceğiniz bazı araç bakım ipuçları bulduk. Aracınızı şiddetli soğuk havalarda bile iyi çalışır durumda tutmaya yardımcı olmak için bu hileleri izleyin.

Sonbaharda Yapılacak Araç Bakım İpuçları
Sonbaharda Yapılacak Araç Bakım İpuçları

Isıtıcıyı Test Edin

Yapraklar düşmeye başlar başlamaz ısıtıcınızı kontrol etmelisiniz. Kuzey kesimlerde, özellikle Edmonton’da sıcaklık aniden düşer. Bu nedenle kıştan önce aracınızın ısıtıcısını kontrol etmelisiniz.

Araban ısıtmak için çok uzun sürüyorsa, senin sormak mekanik gerekli değişiklikleri yapmak için. Termostat, su pompası veya ısıtıcı göbeğinde sorunlar olabilir.

Tüm Işıkları Kontrol Et

Kışın günler kısalıyor. Gece daha erken gelir ve çoğu zaman karanlıkta araba kullanmanız gerekir. Sis bile gün içinde araba kullanmayı zorlaştırır.

Zamanla arabaların farları, üzerlerindeki UV’nin bozulması nedeniyle bulanıklaşır. Farlarınızda kahverengi kalıntılar görürseniz, onları değiştirmenin zamanı gelmiştir.

Sisli farlar, güvenli sürüş için ciddi bir tehdit olabilir. Ampulü değiştirmek basit bir iştir ve yöntemi aracın kılavuzunda bulunabilir. Ayrıca, göstergelerinizin parlak bir şekilde çalıştığından emin olun.

Lastikleri Kontrol Edin

Kış sezonu, daha fazla çekiş ve kavrama sağlayan lastikler gerektirir. Sadece bu lastikler karlı mevsimde size güvenli sürüş sağlayabilir. Lastiklerinizin sağlığını koruyun ve sırt seviyesini düzenli olarak kontrol edin. Diş 1 / 8’inci seviyede kalmışsa, lastiklerinizi değiştirme zamanı gelmiştir.

Sınırlı bir bütçeniz varsa ve her yaz ve kış lastik değiştirmek için para harcamak istemiyorsanız dört mevsim lastikleri satın alabilirsiniz. Buna karşılık, kış lastikleri özellikle karda daha iyi çekiş kabiliyeti sağlar.

Frenleri İnceleyin

Doğru çalıştıklarından emin olmak için arabanızın frenlerini düzenli olarak kontrol edin. Fren balatalarınızı da kontrol edin. Sürtünme malzeme seviyesi 4 mm’nin altındaysa, bir tamirci tarafından kontrol ettirme zamanı gelmiştir.

Ayrıca fren yağınızı değiştirdiğinizden emin olun ve kış şartlarında çalışmaya hazır olup olmadıklarını görün. Yenileriyle değiştirin ve düzgün çalışıp çalışmadıklarını görmek için yağmurlu koşullarda tekrar kontrol edin.

Sileceklerin Sorunsuz Çalışmasını Sağlayın

Kış mevsiminde arabanızın sileceklerini çok kullanmanız gerekiyor. Ağır yağmur ve kar yağışı nedeniyle önünüzdeki yolu görmek için sileceklerinizi daha sık kullanırsınız. Yıkayıcılarınızı ve sileceklerinizi çalıştırarak sileceklerinizin iyi çalışır durumda olduğunu kontrol edin. Çizgisiz temizlerlerse, iyi çalışıyorlar.

Ancak silecekleriniz gıcırdıyorsa ve düzgün bir şekilde temizlenmiyorsa, sileceklerinizi değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Araba sileceklerinin genellikle 6 ayda bir değiştirilmesi gerekir. Bunları otomobilin mağazasında kolayca bulabilir ve kendi başınıza değiştirebilirsiniz.

Pilinizi Kontrol Edin

Kış, bazıları için zaten kasvetli bir mevsim. Ve arabanızın bitmiş bir akü nedeniyle çalışmaması daha da sinir bozucu. Önümüzdeki sezona hazırlanmak için kıştan önce arabanızın aküsünü kontrol etmesi için bir teknisyen bulun. Tüm bağlantıların sıkı ve passız olduğundan emin olun.

Bağlantılar paslanmış veya kırılmışsa, kontrol ettirmek için profesyonel bir tamirciye gitmelisiniz. Ayrıca, su seviyesini düzenli olarak kontrol edin ve aracınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için suyu damıtılmış suyla doldurun.

Son sözler

Lastik basıncınızı, yağ seviyelerini ve egzoz sistemlerini kontrol etmek, arabanızı gelecek kış mevsimine hazırlamak için kontrol etmeniz gereken diğer önlemlerdir. Bunları kıştan önce kontrol ettirmek, bu kış dışarıda titreyerek, arızalı aracınıza çaresizce bakarak zamanınızı boşa harcamamanızı sağlayacaktır.

Call Now ButtonTıkla Hemen Ara