Römorkların Dil Ağırlığı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dil ağırlığı komik bir terim gibi görünebilir

Dil ağırlığı komik bir terim gibi görünebilir, ağır vasıta kurtarıcı ancak diş hekimliği veya insan diliyle ilgisi yoktur. Treyler mekaniğinde kullanılır ve güvenli sürüşten sorumludur. Güvenli sürüşü sağlamanın en önemli şeylerinden biri, çeşitli ağırlıkları ve ilgili kısıtlamaları kontrol etmektir.

Römorkların Dil Ağırlığı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
Römorkların Dil Ağırlığı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Mekanik ve araba bilimleri dünyasında yeniyseniz, dil ağırlığını bilmenin neden önemli olduğunu size bildireceğiz. Okumaya devam edin ve dil ağırlığı hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Dil Ağırlığı Nedir?

Bir römorkun dil ağırlığı, römorkunuzun çekici aracınızın bağlantısına uyguladığı kuvvet miktarıdır. Doğru miktarda dil ağırlığı, güvenli araç çekme ve sürüş için önemlidir. Tehlikeli bir dil ağırlığı seviyesi titrek sürüşe neden olabilir ve ciddi kazalara neden olabilir. Ayrıca sürücünün görünürlüğünü de etkiler.

Güvenli bir çekme için optimum miktarda dil ağırlığına sahip olmak çok önemlidir. Yeterli dil ağırlığı yoksa römork bir yandan diğer yana sallanabilir. Bağlantı noktasında çok fazla basınç varsa, araçların arka lastiklerine baskı yapabilir.

Bu, aracın arka ucunu itebilir ve dengesizliğine neden olabilir. Bu nedenle, daha güvenli çekme deneyimleri için optimum miktarda dil ağırlığı sağlayan bir çekme şirketi aramak akıllıca olacaktır . İdeal olarak, römorkun toplam ağırlığının% 10-15’i arasında olmalıdır.

Dil Ağırlığının Optimum Değeri Nedir?

Dil ağırlığı, yüklü toplam römork ağırlığının% 10-% 15’i olmalıdır. Örneğin, treylerin ağırlığı 3000 pound ve ağırlığı 1000 pound ise, optimum dil ağırlığı 400-600 pound civarında olacaktır. Bu, toplam ağırlığın yaklaşık% 10-15’ini oluşturur.

Dil Ağırlığı Fragman İpuçları

Aracınızı çekerken güvende tutmak istiyorsanız şu noktalara dikkat etmelisiniz:

  • Dil ağırlığı dinamiktir. Kilo eklendikçe veya çıkarıldıkça dil kilonuz değişir. Güvenli bir çekmeye yönelik ilk ipuçlarından biri, her seferinde dil ağırlığını kontrol etmektir.
  • Aksamınızın, dil ağırlığınızdan daha fazlasını kaldırabilmesi gerekir. Bu, ağırlık dağıtma bağlantısı kullanmayı planlıyorsanız kullanışlıdır.
  • Dil ağırlığını bir banyo tartısı kullanarak ölçebilirken, dil ağırlık ölçeğine sahip olmak çok daha verimli bir şekilde tartabilir.

Römorkta Dil Ağırlığı Nasıl Ölçülür?

Bir tane satın almadan önce dil ağırlık ölçeğinin kapasitesini okuduğunuzdan emin olun. 2000 pound ile 20.000 pound arasında olabilir. Römorkunuzun dil ağırlığını ölçmek için üzerinde yazılı talimatları izleyin. Römorklarınızın dil ağırlığını şu şekilde ölçebilirsiniz:

  • Aracınız ve römorkunuz aynı sert zemine park edilmelidir.
  • Ölçeği, römorkunuzun dil jakının yerle buluştuğu yere kaydırın.
  • Römork krikosunu tartıya bastırılıncaya kadar çevirin.
  • Fragmanı ayırın ve okuduğunuzu not edin.

Brüt römork ağırlığınız 3.000 pound’un altındaysa, bir banyo tartısı da kullanabilirsiniz. Banyonuzdakini kullanmak yerine ayrı bir banyo tartısı alın. Bu amaçla bir banyo tartısı kullanılabilir, ancak ticari bir ağırlık ölçeği kadar doğru olmayabilir.

Dil Ağırlığınızı Nasıl Azaltıyorsunuz?

Dil ağırlığınızın% 10’dan az olduğunu düşünüyorsanız, römork sallanma yaşayabilirsiniz. Frene basmamak en iyisidir. Önce pedallarınızdan kuvvet çekerek hızınızı yavaşça azaltmalısınız. Durduktan sonra, ayarı yeniden yaptığınızdan ve dil ağırlığını brüt römork ağırlığının% 10-15’i arasında ayarladığınızdan emin olun.

Toplam römork ağırlığının% 15’inden daha fazla ağırlıkla karşılaştığınızda, aracınızı idare etmeniz ve manevra yapmanız çok zor olabilir. Bu durumda, aracınız tepkisiz ve kontrol edilmesi zor olacaktır.

Call Now ButtonTıkla Hemen Ara