Ticari Kamyon Sürücüleri İçin 5 Güvenlik İpucu

Ticari Kamyon Sürücüleri İçin 5 Güvenlik İpucu

Ticari kamyon şoförlerinin tehlikeli ve zorlu bir işi vardır. Ağır ve bazen tehlikeli yükleri her türlü hava koşulunda uzun mesafelerde taşımak zorundadırlar. Yorucu ve zor olabilir. Ancak, küçük bir hata sürücüye ve yanında araç kullanan herkese zarar verebilecek zarar verici sonuçlara yol açabileceğinden, sürücü güvenliği kamyon sürüş endüstrisinde çok önemli bir konudur.

Bununla birlikte, sürücülerin belirli güvenlik önlemlerine uyması durumunda birçok kaza ve yaralanma önlenebilir. Bu güvenlik önlemlerinin çoğu nispeten basittir ve sürücüler bunları düzenli olarak uygularsa, güvenliklerini ve yolu paylaşan diğer sürücülerin güvenliğini sağlayabilirler. Yolları daha güvenli hale getirmeye yardımcı olmak için Ağır Vasıta Kurtarıcı , bu güvenlik ipuçlarından bazılarını aşağıda paylaşmaktan mutluluk duyar.

Ticari Kamyon Sürücüleri İçin 5 Güvenlik İpucu
Ticari Kamyon Sürücüleri İçin 5 Güvenlik İpucu

Hava Tahminini Kontrol Edin

Kötü hava koşullarında araba kullanmak hiçbir araçta kolay değildir, ancak özellikle kamyon kullanıyorsanız ekstra dikkatli olmanız gerekir. Yoldaki kar ve buz, aracınızın değerini kolayca etkileyebilir, bu nedenle yolculuğunuza çıkmadan önce, rotanızdaki hava koşulları ve yol koşullarının farkında olduğunuzdan emin olun.

Hava koşulları aniden değişir veya kötüleşirse, ekstra dikkatli olun ve kamyonunuzu park edin. Aşırı hava koşullarında araç kullanmaktan kaçının. Dahası, hız sınırının altında sürün, diğer araçları geçmeye çalışmayın ve özellikle yağmurlu veya karlı havalarda kamyonunuza dönüş yapmak için yer ve zaman verin.

Rotanızı ve Gezinizi Planlayın

Rotanızı planlamak, güvenliğinizi ve proje verimliliğinizi en üst düzeye çıkarmanın en önemli yoludur. Yolda meydana gelebilecek her türlü beklenmedik olay vardır, ancak her şeyi önceden planladıysanız bu tür olaylarla uğraşmak sorun olmayacaktır. Bir plana sahip olmak sizi tahmin edilemez durumlara daha iyi hazırlayabilir.

Yüklerken Dikkatli Planlayın

Kamyon yükleme, yalnızca profesyoneller tarafından yapılması gereken bir görevdir. Bir kamyonu doğru şekilde yüklemek eğitim, bilgi ve deneyim gerektirir. Yüklemedeki bir hata, kamyona dağılan ağırlığı bozabilir ve yoldaki dengesini kaybetmesine neden olabilir.

Yükleme sırasında, tüm ağır nesnelerin tabana koyulduğundan emin olun ve kargoyu üste istiflemek ve kamyonu üstten ağır yapmak yerine yükü eşit olarak dağıtın. Bu, kamyonun yol tutuşunu ve manevrasını iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Gönderinin dağıtılması bile kamyonun yakıt verimliliğini artıracaktır.

Diğer Araçlarla Uygun Mesafeyi Koruyun

Diğer araçlarla uygun durma mesafesini korumak ve kamyonunuzun önü ile bir sonraki araç arasında yeterli boşluk bırakmak, tüm kamyon sürücülerinin alması gereken gerekli güvenlik tedbirleridir. Bu mesafeyi ve başınızı öne doğru tutmak, dikkat dağıtıcı unsurları azaltmaya yardımcı olur, acil bir durumda frenlerinizi itmeniz için size ek süre verir ve yakın etkileşimlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca, kamyonunuzun yüksekliği ve ağırlığının farkında olmalı ve kazaları önlemek için aracın tüm yanlarında güvenli bir alan yastığı bulunduğundan emin olmalısınız.

Dönüşler ve Eğriler İçin Yavaşlayın

Tüm kamyon kazalarının neredeyse yüzde 9’u virajlı yollarda meydana geliyor. Sürücüler genellikle virajlar veya yoldaki keskin virajlar için yavaşlayamazlar, bu da aracın momentumunu kaybetmesine ve devrilme konumuna geçmesine neden olur. Devrilme kamyon kazaları, bir sürücü için en ölümcül ve tehlikeli kazalar arasındadır. Sürücü, aracın ağır ağırlığı altında ezildikten sonra feci şekilde yaralanır veya ölür.

Keskin dönüşler ve virajlar etrafında meydana gelen kazalar, sürücüleri ciddi şekilde yaralar ve travmatik beyin hasarı, omurilik yaralanması veya ciddi boyun yaralanması veya kırıklarına neden olur.

Call Now ButtonTıkla Hemen Ara