Çekme Başarısını Etkileyen 6 Faktör

Çekme Başarısını Etkileyen 6 Faktör

Araba çekmek sandığınız kadar kolay değil. Bu, ağır vasıta kurtarıcı yalnızca profesyonel olarak eğitilmiş uzmanların başarıyla gerçekleştirebileceği teknik ve profesyonel bir iştir. Bununla birlikte, bir çekme işleminin başarısı birkaç faktöre bağlıdır. Bu blog, sürecin daha iyi anlaşılması için bu faktörlerden bazılarını paylaşıyor.

Çekme Başarısını Etkileyen 6 Faktör
Çekme Başarısını Etkileyen 6 Faktör

Çekme ve Müşterinin Aracı Arasındaki Uyumluluk

Çekilmesi gereken araç ve uzmanların kurtarma veya çekme için getirdiği çekici kamyonun uyumlu olması gerekir. Araç ağırlığı, boyutu, tipi ve motor gücü tavsiye edilen teknik özelliklere uygun olmalıdır.

Daha küçük bir motora ve hafif gövdeye sahip bir çekici aracın daha ağır ve daha büyük bir aracı kurtarmaya geldiğini varsayalım. Bu durumda, çekme işleminin başarılı olma ihtimali yoktur. Küçük araç bir şekilde daha büyük aracı çekmeyi başarsa bile motora ciddi şekilde zarar verecektir.

Müşterinin Araba Frenlerinin Durumu

Müşterinin arabasının frenlerinin mükemmel durumda olması gerekir. Kaza veya arıza sırasında hasar görmüşse, önce uzmanlar bunu düzeltmelidir. Aracın frenleri düzgün çalışmadığında kaza ihtimali yüksektir.

Başarılı bir çekme işlemi, hem araçların en azından tekerlekleri üzerinde gidebilmelerini hem de gerektiğinde fren yapılarak durdurulmalarını gerektirir. Çekme aracını ve arabayı ve yoldaki diğer araçları da kurtarabilir. Fonksiyonel frenler, bir çekme prosedürünün başarısını etkileyen en önemli faktördür.

Çekme Kablosunun Mukavemeti

Çekme kablosu, bir çekme işleminin omurgasıdır. Çekme kablosunun veya telinin gücü ve esnekliği, bir çekme işleminin verimliliğini ve başarısını belirleyen nihai faktörlerdir. Arabayı verimli bir şekilde çekebilmek için kablonun güçlü ve esnek olması gerekir.

Esnek bir kablo, daha fazla ağırlığa dayanabilecek ve çekme işlemi sırasında sarsıntıları ve şokları önleyebilecektir. Sert, tamamen esnek olmayan bir kablo, tek bir çekme prosedürü sırasında birçok kez kırılabilir.

Yolun Durumu

Bir aracın çekilmesini etkileyen bir diğer kritik faktör de yolun durumudur. Bir yol kuru veya ıslak olabilir ve kışın üzerinde kar ve buz olabilir. Bir aracın çekilmesi için genel senaryoyu değiştirir. Örneğin, çekicinin lastikleri karda sarması için lastikler ve zincirler gibi özel düzenlemelere sahip olması gerekir. Ayrıca, bir çekme uzmanının müşterinin arabasını çekerken çekici kamyonu nasıl süreceğini de değiştirir.

Çekici Kamyonun Hızı

Bir çekici kamyon sürücüsünün hangi hızda sürmesi gerektiği, çekme işleminin başarısını önemli ölçüde etkiler. Sürücü ne güvenliğini tehlikeye atmak için çok hızlı, ne de yoldaki trafik akışını bozmak için çok yavaş sürmemeli ve hedefe ulaşmak için daha fazla zaman ayırmamalıdır.

Kat Edilecek Mesafe

Aracın nerede bozulduğu ve çekici kamyonun nereye götürmesi gerektiği büyük bir faktördür. Bir çekici kamyonun aracı çekmesi gereken mesafe, çekme işleminin gereksinimlerini ve teknik özelliklerini değiştirir. Hangi çekici kamyon uygun olacaktır? Ne tür bir çekme kablosu faydalı olacaktır? Ve diğer şeyler mesafeye bağlı olarak değişebilir. Uzun mesafeli bir çekme veya kısa mesafeli bir çekme, çekme uzmanlarınıza sormanız gereken çok önemli bir sorudur.

Call Now ButtonTıkla Hemen Ara